Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moja okolica... Krotoszyce koło Legnicy

Piotr Kanikowski
Kobiety w Krotoszycach cepują, drą pierze i przędą wełnę. By wieś była, jak wieś
Kobiety w Krotoszycach cepują, drą pierze i przędą wełnę. By wieś była, jak wieś Fot. archiwum
Krotoszyce to wieś z charakterem. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki charakternym kobietom skupionym w Stowarzyszeniu "Nasze Krotoszyce". Tyle mają pomysłów i taką werwę, że trudno za nimi nadążyć. Chcąc ocalić wiejskie zwyczaje i mieć pretekst do babskich pogaduch - kupiły kołowrotek, nauczyły się prząść wełnę. Skubią gęsi, drą pierze i robią poduchy, na jakich sypiały ich babki. Trenują młóckę cepami, a od kilku lat jeżdżą do niemieckiego Merkersdorfu na zawody cepiarzy.

Założyły też zespół folklorystyczny. Objechały Polskę ze swymi kulinarnymi specjałami, m.in. krotoszyckim ogórkiem kiszonym, przyrządzanym według unikalnej receptury z zastosowaniem źródlanej wody.

W wakacje zagoniły nudzące się w domach dzieci do malowania i remontu wiat autobusowych. Maluchy miały frajdę, a pekaesy zatrzymują się na najpiękniejszych przystankach w całej gminie. Kobiety zagospodarowały skwerek w środku Krotoszyc, obsadziły go kwiatami i krzewami.
Urządziły we wsi świetlicę. Robią wigilię pokoleń dla mieszkańców. A że na wszystko potrzeba pieniędzy, piszą projekty i regularnie zdobywają dotacje unijne oraz granty.

W 1997 roku we wsi powstało Towarzystwo Przyjaciół Gminy Krotoszyce. W jego ramach działa grupa historyczna, która odtwarza tradycje napoleońskie. W strojach II Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego uczestniczy w imprezach krajowych i zagranicznych, promując gminę.
Przykłady aktywności mieszkańców można mnożyć. W funduszu Działaj Lokalnie Rada Parafialna w Krotoszycach wywalczyła dofinansowanie na festyn i swoją gazetkę. Gminny Ludowy Klub Sportowy Gryf Olimpia Krotoszyce otrzymał z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 40 tys. zł, m.in. na tygodniowy turnus sportowy w górach, stroje i naukę pływania.
Cepy, kołowrotek, pierze, swojskie produkty kulinarne, śpiew - jest w tym wszystkim pomysł na wieś. "Nasze Krotoszyce" wierzą, że na tyle atrakcyjny, by zwabić turystów i z czasem zacząć na nich zarabiać.

Blaski i cienie Krotoszyc

Maria Psiurska
Mieszkam w Krotoszy- cach już 36 lat i jestem bardzo zadowolona. Sąsiadów wspaniałych mam. Jak trzeba pomóc, to pomogą. Domu przypilnują, kiedy wyjeżdżamy. Jeden drugiego wspiera i docenia. To najważniejsze. Poprzedni wójt zadbał, byśmy mieli gaz, kanalizację, wodę, telefony. Autobusy jeżdżą. I pięknieją Krotoszyce. Pan Chamski pałac wyremontował, park odnawia. Dobrze mi tu.

Franciszek Chyła
W Krotoszycach mieszkam od 1971 roku. Spokój, cisza, czyste powietrze, bo wiatry wieją od Złotoryi, a komin legnickiej huty też już nie dymi tak jak dawniej. To dobre miejsce dla takiego jak ja pasjonata roweru, bo obok wzgórza, rzeka, las, piękne trasy. I w góry można wyskoczyć, i autostrada niedaleko, jeśli ktoś planuje podróż samochodem. Wieś ma gaz, wodę, sieć kanalizacyjną.

Fantastyczni mieszkańcy. Aktywni, pomysłowi, zgrani, serdeczni, przedsiębiorczy, weseli, mądrzy. I bardzo zaangażowani w rozwój swojej wioski. Wzór społeczeństwa obywatelskiego. Wielka w tym zasługa stowarzyszenia "Nasze Krotoszyce".
Atrakcyjne położenie w pobliżu autostrady A4. Blisko jest Legnica, w której można znaleźć pracę, szkołę, zrobić zakupy.

Fatalny stan 300-metrowej drogi do ośrodka zdrowia. Utrapienie pacjentów, ale też klientów położonych przy niej sklepu, apteki, czytelni. Także rolników, którzy jeżdżą tędy na pola. Gmina bezskutecznie próbuje zdobyć środki na jej przebudowę.
Stan boiska. Brakuje na nim nawet toalet. Mieszkańcy skrzyknęli się, by coś z tym zrobić w ramach programu odnowy wsi.

Beata Castaňeda-Trujillo
Ludzie w Krotoszycach są super. A wieś też fajna: blisko miasta, a jednak tradycyjna, rolnicza - z pasącymi się na polu krowami, kurami na podwórkach - dokładnie taka, jaka być powinna. Ja się bardzo cieszę, że nie zatraciła wiejskiego charakteru i zamiast robić zakupy w supermarkecie, mogę zapukać do sąsiadki po jaja, królika czy kurczaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto