(© U. Romaniuk)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Lidia Geringer de Oedenberg, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz goście m.in. z Serbii, Fundacji Greenpeace Polska, CEE Bankwatch Network/Polish Green Network z Warszawy i Stowarzyszenia Eko - Unia z Wrocławia poparli na dzisiejszej konferencji w Lubinie starania samorządów i mieszkańców sześciu gmin, którzy nie chcą odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu Legnica.

Trzy lata temu w referendum społeczności sześciu gminy powiedziały zdecydowane "nie" odkrywce, a konkretnie proponowanej metodzie wydobycia, ale ich głos pozostał bez reakcji rządu. Zapowiada on ochronę złoża Legnica, a to znaczy m.in wstrzymanie inwestycji i rozwoju tego rejonu. Europosłanka przypomniała, że w październiku przyjedzie na tereny planowanej odkrywki delegacja z Komisji Petycji w Unii Europejskiej. To konsekwencja skargi złożonej do Brukseli przez gminy zagrożone inwestycją. Smutny obraz terenów, gdzie odkrywka już jest prowadzona przedstawili goście z Serbii. Mówili m.in. o wysiedleniach mieszkańców, małych pieniądzach za opuszczone domy, zdegradowanym środowisku. Uczestnicy konferencji, a szczególnie przedstawiciele gmin: Lubin, Ruja, Ścinawa, Miłkowice, Prochowice i Kunice mają nadzieję, że wizyta misji śledzcej z Brukseli pomoże im powstrzymać rządowe plany związane z odkrywką.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!