Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Władze Legnicy wyznaczyły termin składania "śmieciowych deklaracji" do końca marca. Teoretycznie można więc robić to jeszcze tylko dziś. Stan na wczoraj to ponad dwa tysiące złożonych dokumentów.

- Spodziewałam, że pod koniec miesiąca będą duże kolejki, dlatego swoją deklarację złożyłam już ponad tydzień temu - mówi legniczanka Ewa Kasprzycka.

Przeczucie nie zawiodło pani Ewy, bowiem w legnickim magistracie (jednym z punktów, gdzie można zostawiać dokumenty) od kilku dni ustawiają się długie kolejki.

- Człowiek zostawia wszystko na ostatnią chwilę, to później narzeka, ale wcześniej jakoś trudno było się zebrać - mówi Antoni Kazimierczak, legniczanin, którego wczoraj spotkaliśmy w ratuszu.

Kto musi złożyć deklaracje?
Osobiście deklaracje śmieciowe muszą złożyć wszyscy właściciele domów jednorodzinnych (dokumenty muszą zawierać podpisy wszystkich współwłaścicieli).
W przypadku osób należących do spółdzielni obowiązek ten przechodzi na zarządy spółdzielni. W praktyce oznacza to tyle, że spółdzielnie mieszkaniowe dostarczają i później odbierają dokumenty od mieszkańców i przekazują je miastu.
Właściciele nieruchomości zamieszkujący we wspólnotach mieszkaniowych mogą składać deklaracje samodzielnie w przypadku wspólnot skupiających do 7 lokali albo przez zarządy wspólnot w pozostałych przypadkach. - Jeśli chodzi o budynki komunalne ze stuprocentowym udziałem gminy, deklaracje w imieniu najemców składa Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej - wyjaśnia Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta Legnicy.
Deklaracje muszą złożyć również właściciele tzw. nieruchomości niezamieszkanych. Mowa tu m.in. o zakładach pracy, szkołach, szpitalach, sklepach, zakładach usługowych, a także restauracjach.

Skąd wziąć i gdzie złożyć deklaracje?
Deklaracje można pobrać na dwa sposoby. Druki są dostępne drogą elektroniczną, na stronie magistratu (www.legnica.eu) w zakładce "Nowe zasady gospodarki odpadami". Druki można odebrać również osobiście w: urzędzie miasta Legnicy, pl. Słowiański 8, pokoje 3, 4 (parter) oraz pokoje 305 i 309; w oddziałach: al. Rzeczypospolitej 34, ul. Emilii Plater 11, ul. Poselska 5/7 oraz w siedzibie legnickiej straży miejskiej, al. Rzeczypospolitej 3. W tych samych punktach można również zostawić deklaracje.

Co będzie, jeśli nie zdążę złożyć deklaracji do 31 marca?
- Wielu właścicieli może mieć z tym pewne problemy. Dlatego osoby, które nie zdążą złożyć deklaracji w marcu, mogą to ostatecznie uczynić bez konsekwencji jeszcze w kwietniu. Jeśli jednak ktoś całkowicie uchyli się od tego ustawowego obowiązku, zostanie wobec niego wdrożone postępowanie zakończone decyzją administracyjną określającą wysokość opłaty - wyjaśnia Arkadiusz Rodak.

O czym jeszcze należy pamiętać, składając deklarację?
Konieczne jest wypowiedzenie umowy firmie, z którą mieliśmy dotychczas podpisaną umowę na odbiór odpadów. Powinny one być wypowiedziane z odpowiednim wyprzedzeniem, czyli tak, by skutecznie przestały obowiązywać z dniem 30 czerwca 2013 r. W przeciwnym razie może zdarzyć się tak, że dostaniemy dwa rachunki za wywóz śmieci.
W Legnicy stawki, jakie będą obowiązywały od pierwszego dnia lipca, to 13,70 zł miesięcznie od osoby prywatnej za śmieci segregowane oraz 17,80 zł za śmieci niesortowane (również od osoby prywatnej) za miesiąc.

Opłata pobierana od właścicieli nieruchomości niezamieszkanych uzależniona będzie od pojemności kubła na odpady.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

urzędnik Marek (gość)

zastanawiam sie co mam zrobić z pudełkiem po lodach
Wiem ...lody zjedzone a pojemnik umyty, osuszony i przygotowany do wrzucenia go do pojemnika ale ...
czy jak wykonam z niego pojemnik na śrubki to złamie prawo

J (gość)

Jak ktoś nie ma swoich pojemników, to przy małej rodzinie sortowanie się nie opłaca: 13,70 + 5 zł za każdy pojemnik wychodzi drożej niż 17,80. Od lipca przestaję sortować....