Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica: Decyzje na temat kopalni odkrywkowej

Ewa Chojna
Być może już niedługo takie widoki będą w okolicach Legnicy.
Być może już niedługo takie widoki będą w okolicach Legnicy. Marcin Oliva Soto
Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu ma zostać zatwierdzony Krajowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Gminy zagrożone powstaniem kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, m. in. na złożu "Legnica" (Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa i Prochowice), mają kolejny powód do obaw - w planie zawarto również ochronę złoża.

Irena Rogowska, wójt gminy wiejskiej Lubin i jednocześnie przewodnicząca stowarzyszenia "STOP Odkrywce", ma spore wątpliwości.

- Jak nas poinformowano, plan jest tak istotną sprawą, że może zostać przyjęty - powiedziała nam wójt. - Ale jest jeden problem: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
potwierdziło, że do tej pory nie przygotowano raportu z tego, kto złożył wnioski do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Kraju i jak zostały one rozstrzygnięte. A
tego bezwzględnie wymaga prawo. Bez takiego raportu plan nie powinien być procedowany - dodaje.

Jeżeli dojdzie jednak do tego, że krajowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zostanie przyjęty, gminy zagrożone odkrywką będą walczyć o swoje prawa.

- Jeżeli plan zostanie uchwalony, to w następnej kolejności województwo będzie musiało wpisać ustalenia w swoje plany, zaraz po nim muszą zrobić to wszystkie
gminy - mówi Irena Rogowska. - To jest ustawowo nakazane, ale jeżeli plan uchwalą bez raportu, którego wymaga ustawa, to dlaczego my mielibyśmy przestrzegać prawa, którego sam rząd nie przestrzega?

Wiadomo już, że w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Kraju zawarto ochronę złóż roboczo nazwanych "Legnica" oraz "Gubin".

- Poczekamy na decyzję rządzących, będziemy ją konsultować z naszymi prawnikami - dodaje pani wójt. - To będzie naprawdę dziwne, jeżeli dzisiaj plan zagospodarowania kraju zostanie przyjęty, ale poczekamy na to, co się stanie, i wtedy będziemy reagować.

Przypomnijmy, że w czerwcu Komisja Europejska wystosowała pismo. Pyta w nim wicepremiera Waldemara Pawlaka o to, czy na złożach położonych na terenie zagłębia miedziowego planowana jest budowa kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową i czy rząd planuje wprowadzenie ochrony złoża, zarówno tego zbadanego, jak i prognozowanego.

- Do tej pory ani gminy, ani Komisja Europejska nie otrzymały odpowiedzi od rządu - mówi Rogowska.

Zobacz też: Szmajdzińska wystartuje w wyborach do sejmu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto