KGHM. Alkohol i narkotyki pod ziemią? KGHM. Alkohol i narkotyki pod ziemią?

KGHM. We krwi trzech zmarłych 29 listopada w ZG Rudna górników wykryto alkohol. U jednego narkotyki (© Piotr Krzyżanowski)

KGHM. We krwi zmarłych górników wykryto alkohol i narkotyki. U trzech z ośmiu zmarłych w listopadowym wypadku górników wykryto alkohol. U jednego z nich narkotyki. Wyniki badania krwi są jednoznaczne, choć stężenia niewielkie. Teraz śledczy badający sprawę tej tragedii chcą sprawdzić, czy substancje, które wykryto wytrąciły się samoistnie pod wpływem działania czynników zewnętrznych, czy też górnicy pracowali pod wpływem.

KGHM. We krwi zmarłych górników wykryto alkohol i narkotykiPromile będą badane przez biegłych


Badania krwi ofiar wypadków górniczych to standard. Dlatego też i tym razem, w trakcie sekcji zwłok pobrano materiał do badań.

- Podczas sekcji zwłok ofiar katastrofy w kopalni Rudna, 29 listopada 2016 roku, pobrano krew do badań na zawartość alkoholu i narkotyków. Uzyskano już wyniki badań w tym zakresie. U dwóch ofiar stwierdzono alkohol o stężeniu 0,2, 0,4 i 0,6 promila alkoholu we krwi u trzeciej ofiary - powiedziała nam Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Takie wyniki, na tym etapie śledztwa, nie stanowią jednak o tym, że zmarli w momencie śmierci byli pod wpływem alkoholu. - Prokurator planuje powołanie instytutu naukowego, który ustali, czy nie był to alkohol endogenny - dodaje Lidia Tkaczyszyn. - W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę warunki panujące w kopalni czyli wysoką temperaturę i wilgotność, a także czas od momentu zgonu do wyciągnięcia ciał ofiar na powierzchnię.

Alkohol endogenny, zgodnie z definicją, jest to alkohol etylowy powstający w wyniku fermentacji alkoholowej m.in. glukozy znajdującej się w zwłokach pod wpływem enzymów bakterii gnilnych. Jednak przy fizjologicznym stężeniu glukozy w momencie śmierci stężenie alkoholu endogennego we krwi nie przekracza zazwyczaj 0,5 promila.

Metamfetamina pod ziemią?

Jednak alkohol to nie jedyny problem. U jednego z tych trzech górników wykryto we krwi twardy narkotyk.
- U jednej ofiary stwierdzono obecność metamfetaminy - powiedziała nam rzecznik legnickiej prokuratury. - W tym zakresie także dodatkowo będzie wypowiadał się biegły z zakresu medycyny sądowej. Bez tej kompleksowej opinii nie możemy jednoznacznie stwierdzić iż osoba ta, w momencie zdarzenia, była pod wpływem środków odurzających.

Lidia Tkaczyszyn przyznaje, że w związku z takimi wynikami badań zmarłych górników przesłuchano już wiele osób. Żaden ze świadków nie potwierdził, że w trakcie pracy pili alkohol bądź zażywali narkotyki. Przedstawiciele miedziowego holdingu nie chcą komentować tej sprawy.

- KGHM nie zna wyników zakończonego śledztwa i obowiązuje nas w tym zakresie tajemnica - powiedziała nam Jolanta Piątek, rzecznik prasowy Polskiej Miedzi. - My czekamy na zakończenie śledztwa i jego ostateczne wyniki, ponieważ obecność jakakolwiek, nawet śladowa, alkoholu czy narkotyków we krwi wcale nie świadczy o tym, że alkohol został spożyty, a narkotyki zażyte.

Jolanta Piątek zapowiedziała również, że KGHM będzie się wstrzymywał z komentowaniem tej sprawy do zakończenia śledztwa. - Przypominam tylko, że tych osób nie zabił ani alkohol, ani narkotyki. Ci ludzi zginęli w zupełnie inny sposób - dodaje.

To nie są nowe problemy pod ziemią


Problem picia alkoholu w trakcie pracy, również w kopalni nie pojawił się w ostatnich miesiącach. Od lat dochodziło również do zwolnień z tego powodu. Rocznie - w zakładach pracy należących do KGHM zatrudnienie w ten sposób traci zaledwie kilka osób. Zdarzają się też przypadki, gdzie górnicy złapani na piciu dostają drugą szansę.

- Kopalnie, huty i wszystkie inne przedsiębiorstwa znajdujące się w obrębie grupy kapitałowej nie różnią się od innych przedsiębiorstw w kraju. Spotykamy pijanych lekarzy, sędziów i prokuratorów. Z całą pewnością spotykamy również pijanych górników i hutników. Za to istnieje jedna kara i jest to dyscyplinarne zwolnienie - dodaje Piątek. - Nie mniej jednak pracodawca ma dość utrudnione zadanie przy ściganiu tych przewinień, ponieważ pracownik musi się zgodzić na badanie.

W niektórych kopalniach kontrole trzeźwości przeprowadzane są na wyrywki, w innych zamontowano alkomaty. Problem jest jednak ze zbadaniem, czy pracownicy zażywali narkotyki. - Narkotesty nie nadążają za inwencją tych, którzy produkują narkotyki - dodaje rzecznik KGHM.

Niedawno Rada Bezpieczeństwa Pracy przy KGHM przyjęła propozycję by każdy pracownik podpisał zgodę na badanie alkomatem. - Być może to ułatwi śledzenie tego procederu - mówi Jolanta Piątek.

Dbajcie o swoje rodziny!


Jeżeli górnik będzie pod wpływem alkoholu czy narkotyków i zginie, jego rodzina może nie otrzymać odszkodowania. W przypadku tragedii w ZG Rudna żadna rodzina nie została pozostawiona bez pomocy. Jednak związkowcy apelują do pracowników zjeżdżających pod ziemię. - To tragedia, która dotyka rodzinę. To nie dotknie już zmarłego - mówi Józef Czyczerski, szef miedziowej Solidarności. - Nam wszystkim powinno zależeć na tym, żeby praca była bezpieczna. Ludzie! Pamiętajcie, nie róbcie krzywdy swoim rodzinom, To wy odpowiadacie za swoje żony i dzieci. Jeżeli macie problem, przyjdźcie do nas, pomożemy wam!

Sprawie przyjrzeć ma się również Wyższy Urząd Górniczy. - Będziemy musieli na to zwrócić uwagę - powiedział nam prezes WUG Adam Mirek, który przyjechał do KGHM przy okazji seminarium na temat bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Z regionu

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

francik (gość)

jako były górnik z Górnego Śląska chciał bym się dowiedzieć czy te badania przeprowadzali normalni lekarze czy lekarze z pisu ?????????????