Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeszcze w tym roku ruszy remont kościoła Mariackiego

Piotr Kanikowski
Kościół Mariacki w Legnicy czeka w tym roku remont
Kościół Mariacki w Legnicy czeka w tym roku remont Piotr Krzyżanowski
Są pieniądze, które pozwolą uratować kościół Najświętszej Marii Panny - jeden z najcenniejszych zabytków Legnicy i najstarszą z jej far.

Od co najmniej dwóch lat wiadomo, że pilnie trzeba wzmocnić fundamenty świątyni, by wsparte na nich monumentalne wieże przestały się ku sobie pochylać, grożąc katastrofą. Parafia ewangelicko-augsburska dostanie na ten cel 600 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Czekamy jeszcze na oficjalne pismo z potwierdzeniem tej informacji. Jeśli nadejdzie, wiosną będziemy mogli ogłosić przetarg, żeby jak najszybciej przystąpić do prac - zapowiada ks. Jerzy Gansel, opiekun kościoła Mariackiego. Parafia chce remont przeprowadzić w tym roku.

Gołym okiem nie widać, że wieże są krzywe. Ekspertyzy wykonane przez profesorów Jacka Engela i Jerzego Jasieńkę nie pozostawiają jednak co do tego żadnych wątpliwości - grunt pod budowlą jest miękki, wieże osiadają w nim stopniowo i gubią pion. Badania potwierdziły też fatalny stan łącznika między wieżami. Chcąc zapobiec jego zawaleniu, w ubiegłym roku parafię wsparły finansowo urząd miasta, urząd marszałkowski i fundacja Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa.

- Udało się wzmocnić łącznik i konstrukcję więźby dachowej - mówi ks. Gansel. Grząski grunt nadal jednak stwarza kłopoty. Aby go utwardzić, trzeba by wywiercić siatkę 30-metrowych otworów i wlać w nie beton.

Według szacunków sprzed roku remont wież i utwardzenie gruntu poprzez tzw. palowanie mogą pochłonąć około dwóch mln zł. Sama dotacja z ministerstwa więc nie wystarczy.

Kościół Najświętszej Marii Panny w centrum Legnicy został wzniesiony prawdopodobnie w drugiej połowie XII wieku. Był jednonawowy. W maju 1338 roku, podczas wielkiego pożaru miasta, budynek spłonął doszczętnie.

Został odbudowany jako trójnawowa budowla halowa, znacznie większa od poprzedniej. Dalsze prace miały miejsce w połowie XV wieku. W kolejnych wiekach jeszcze kilkakrotnie przebudowywano świątynię, co spowodowało jej nadmierne obciążenie.

Wsp. ZYG

Zobacz też: LPGK już nie pomyli ciał zmarłych

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto