Jakich pracowników szukają wrocławscy przedsiębiorcy?

Materiał partnera zewnętrznego
Wrocław to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce i to nie tylko pod względem infrastruktury, ale przede wszystkim rynku pracy. W oferowanych miejscach pracy przeważają ogłoszenia z branży IT, ale wraz z rozwojem wrocławskiego przemysłu, przybywa również tych dotyczących pracy dla specjalistów technicznych.
Wrocław to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce i to nie tylko pod względem infrastruktury, ale przede wszystkim rynku pracy. W oferowanych miejscach pracy przeważają ogłoszenia z branży IT, ale wraz z rozwojem wrocławskiego przemysłu, przybywa również tych dotyczących pracy dla specjalistów technicznych.
Wrocław to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce i to nie tylko pod względem infrastruktury, ale przede wszystkim rynku pracy. W oferowanych miejscach pracy przeważają ogłoszenia z branży IT, ale wraz z rozwojem wrocławskiego przemysłu, przybywa również tych dotyczących pracy dla specjalistów technicznych. Jakich pracowników szukają wrocławscy przedsiębiorcy?

Niedawno potwierdzona została informacja o budowie pod Wrocławiem fabryki silników Daimler, która dostarcza rozwiązania m.in. dla Mercedesa. To tylko jeden z przykładów tego, jak atrakcyjny inwestycyjnie jest Wrocław i cały region Dolnego Śląska. W końcu to pod Wrocławiem działają takie światowe potęgi, jak Amazon, LG czy Volvo. Inwestycje we Wrocławiu zapowiedziała również firma Infor, która dostarcza aplikacje biznesowe. W ciągu kilku najbliższych lat ma zatrudnić ponad 500 osób (1). Takich inwestycji we Wrocławiu zapowiada się całkiem sporo, a to tylko kolejny dowód na to, że pracy nie będzie brakować. Jacy specjaliści mogą liczyć na zatrudnienie?

Wrocławskie realia
W lipcu 2016 r. stopa bezrobocia we Wrocławiu wyniosła 7,6%, czyli znacznie poniżej średniej krajowej, która wahała się wówczas na poziomie 8,7% (2). W sierpniu w samym Wrocławiu stopa bezrobocia wyniosła 3,2% (3), a to plasuje stolicę Dolnego Śląska wśród najbardziej obiecujących miast pod względem rynku pracy i co najważniejsze, zalicza go do tych miast, gdzie stopa bezrobocia regularnie spada. W sierpniu 2015 r. wynosiła ona we Wrocławiu 3,7% (4).

Informatycy poszukiwani
Gazeta Wyborcza podkreśla, że najliczniejszą grupę bezrobotnych we Wrocławiu stanowią osoby do 30 roku życia, najczęściej absolwenci. Statystyki są bezlitosne szczególnie dla humanistów. Według prognoz opracowanych przez dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy pod nazwą „Barometr zawodowy”, najmniej ofert pracy na wrocławskim rynku dotyczy takich profesji, jak: ekonomista, pedagog, politolog, historyk, filozof, pracownik biura podróży, organizator obsługi turystycznej oraz technik żywienia (5).

„Barometr zawodowy” umożliwia porównanie popytu i podaży na poszczególne zawody we wszystkich regionach Dolnego Śląska. Na przykładzie zawodu politologa widać, jak duża jest podaż pracowników względem popytu. Dla porównania w zawodzie inżyniera mechanika, szczególnie we Wrocławiu i powiecie wrocławskim, ze znalezieniem pracy nie powinno być żadnego problemu. „Barometr” doskonale potwierdza to, co znawcy rynku pracy mówią już od wielu lat. Podejmując decyzję o wyborze kierunku studiów, warto najpierw rozeznać się na lokalnym rynku pracy. Należy skonfrontować swoje mocne strony i predyspozycje zawodowe z ofertami pracy – wyjaśnia Halina Goral z portalu pracy GoWork.pl.

Wąskie specjalizacje są najlepszym rozwiązaniem na bezrobocie. We Wrocławiu od ofert pracy na pewno nie mogą opędzić się graficy komputerowi, lektorzy języków obcych, inżynierowie budownictwa i mechanicy, nauczyciele praktycznej nauki zawodów, programiści, webmasterzy, administratorzy sieci, samodzielni księgowi, przedstawiciele handlowi czy specjaliści w zakresie automatyki i robotyki (6). Wszystkie te zawody, wymagają konkretnych umiejętności, które zdobyć można głównie na ścisłych kierunkach studiów.

Dobre perspektywy
Branża IT jest liderem na wrocławskim rynku pracy nie tylko teraz, ale również w przypadku perspektyw na następne lata. Z szacunków Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych na 2022 r. wynika, że pracowników na Dolnym Śląsku będzie 1,67 mln. Najwięcej przybędzie specjalistów, których będzie o prawie 20% więcej niż w 2011 r. Więcej będzie także monterów i operatorów maszyn i urządzeń o prawie 8%. Ubędzie za to pracowników w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie, co oznacza, że na pracę w tych zawodach nie ma co liczyć (7).

Na specjalistów składają się przede wszystkim posiadacze szczególnych kompetencji w danej branży, a więc szczególnie pracownicy IT, jak programiści, administratorzy czy graficy komputerowi. Rozwojowi tego kierunku sprzyja również strategia wielu przedsiębiorstw, ale i samego państwa, które dofinansowuje naukę na niektórych kierunkach, zwłaszcza tych związanych z nauką ścisłą. Na Politechnice Wrocławskiej jest to np. automatyka i robotyka, na Uniwersytecie Wrocławskim biotechnologia czy informatyka, a na Uniwersytecie Ekonomicznym analityka gospodarcza.

To oznacza, że firmy już na etapie studiów dbają o swoich przyszłych specjalistów. Jako przykład kraju, gdzie humaniści zostali wyparci przez specjalistów od nauk ścisłych Gazeta Wrocławska podaje Japonię. Tam kierunki humanistyczne są stopniowo wygaszane. Nie oznacza to jednak, że w Polsce są one niepotrzebne (8).

Ważne kompetencje
Równie ważne, jak wykształcenie dla wrocławskich przedsiębiorców są tzw. kompetencje miękkie. Zygmunt Łopalewski z Whirlpool Polska na łamach Gazety Wyborczej przyznaje, że w tej wiodącej wrocławskiej firmie oprócz umiejętności specjalistycznych, ważne są również takie cechy jak: potencjał liderski, ambicje czy chęć rozwoju. Analizując większość ogłoszeń na wrocławskim rynku pracy poza wymogiem kierunkowego wykształcenia czy doświadczenia, znaleźć można szereg oczekiwań ze strony pracodawców względem takich właśnie cech, bo specjalistyczna wiedza to nie wszystko. Pracownik powinien przede wszystkim rozumieć sposób działania firmy i takich specjalistów poszukują pracodawcy.

Przypisy:

1. Szkwarek W., Wrocław: 500 nowych miejsc pracy w IT, „Bankier.pl”, http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wroclaw-500-nowych-miejsc-pracy-w-IT-7359851.html, dostępny 14.10.2016
2. Bezrobocie rejestrowane w Polsce w lipcu 2016, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
3. Dane za Urząd Statystyczne we Wrocławiu, Sytuacja społeczno-gospodarcza województwa dolnośląskiego w sierpniu 2016 r.
4. Dane za US Wrocław
5. Niebał I., Kogo poszukują najwięksi pracodawcy we Wrocławiu, Wrocław.Wyborcza.pl, http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,20307849,kogo-poszukuja-najwieksi-pracodawcy-we-wroclawiu.html, dostępny 14.10.2016
6. Za „Barometr zawodowy”
7. Bera P., Tu we Wrocławiu będzie praca za pięć lat, „Gazeta Wrocławska.pl”, https://gazetawroclawska.pl/tu-we-wroclawiu-bedzie-praca-za-piec-lat/ar/9861855, dostępny 14.10.2016
8. tamże
9. Niebał I., Kogo poszukują (…)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto