Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnickie historie: Pochodnie zwycięstwa

Grzegorz Chmielowski
Gdy Rosjanie zaatakowali Legnicę, opór Niemców był niewielki. Z miasta wycofały się bowiem oddziały liniowe, a te, które pozostawiono, nie stanowiły większej przeszkody dla czerwonoarmistów.

Większych walk nie było. Dlatego też, gdy 9 lutego 1945 roku Legnica znalazła się w rękach Rosjan, nie była zniszczona. 

Duże straty miasto zaczęło ponosić dopiero od tej chwili. Rosjanie traktowali bowiem Legnicę jako zdobycz wojenną i zaczęli ją ogałacać, z czego się tylko dało. Jak pisze Wojciech Kondusza w swojej "Małej Moskwie", Niemcy pozostawili większość fabryk w dobrym stanie. Można je było uruchomić. Jednak "trofiejne brygady" demontowały wyposażenie i wywoziły na Wschód.

Zobacz koniecznie: Wyjątkowe zdjęcia sowietów w Legnicy

Pozostawały tylko mury, albo i ruiny. To samo działo się z mieszkaniami. Pełnomocnik Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, który lustrował Legnicę wiosną 1945 roku, informował Warszawę, że domy były rozbite, a mieszkania rozszabrowane.

Opróżniano je z dywanów, mebli, instrumentów muzycznych, zegarów. To wszystko wywożono na stację. Czego nie udało się wywieźć, po prostu niszczono. Rosjanie szukający "skarbów", demolowali i rozbijali ściany mieszkań, które często podpalali. Także z okazji 1 i 9 maja, kiedy to w mieście zapłonęło 300 "pochodni zwycięstwa", jak pisze Joanna Lilla Świącik w książce "Podwójnie strzeżeni".

Do zniszczeń przyczyniali się też polscy szabrownicy.

W efekcie od lutego do maja spłonęła duża część starówki, w tym też zamek. Nie było czym gasić pożarów, bo wycofujące się wojska niemieckie zabrały cały sprzęt (12 samochodów, 15 motopomp, 1200 m węży pożarniczych), ze sobą. Miejska straż pożarna (powstała 5 maja 1945) miała tylko jeden pojazd.
Według szacunków polskiej administracji z 1946 roku, zniszczeniu uległo około 25 proc. zabudowań miejskich. W gruzach legło 120 budynków, a ponad 200 zostało zniszczonych w 50-70 proc. - pisał w monografii Legnicy Czesław Kowalak. Legnica oficjalnie została przekazana władzom polskim 16 maja 1945 roku. Ale rabunek wcale się nie skończył.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto