Wybierz region

Wybierz miasto

  Pożegnanie ze sztandarem

  Autor: Tomasz Woźniak

  2007-06-14, Aktualizacja: 2007-06-14 07:31 źródło: Polska Gazeta Wrocławska

  Żołnierze legnickiej jednostki przez wiele lat śledzili ruchy wojsk – raz NATO, raz Rosjan. Ostatnią mszę polową likwidowanej jednostki odprawił w piątek ks. infułat Władysław Bochnak.

  Żołnierze legnickiej jednostki przez wiele lat śledzili ruchy wojsk – raz NATO, raz Rosjan. Ostatnią mszę polową likwidowanej jednostki odprawił w piątek ks. infułat Władysław Bochnak. Ostatni raz w poczcie sztandarowym maszerowali ppor. Adam Rdanek, chor. Marian Gdula i sierż. Grzegorz Strzelczyk. Ostatnim, który sztandar ucałował, był płk Stanisław Gorzelańczyk  Legnicki 11. Batalion Walki Radioelektronicznej przestał istnieć. Wraz z nim kończy się 62-letnia historia Wojska Polskiego w mieście nad Kaczawą. W 1945 roku w Legnicy rozpoczęła swoją działalność szkoła podchorążych i kadetów Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. – Byliśmy wtedy odpowiedzialni za bezpieczeństwo w mieście – wspomina płk Henryk Kupczak. – Mieliśmy tylko ciężarówki i czołgi, więc patrole były piesze. Tu, gdzie jest kaplica i sala tradycji, były stajnie dla koni dowódców. Moja klacz nazywała się Magda.
  Henryk Kupczak w 1939 roku jako kadet bronił Lwowa. Po wojnie skończył w Krakowie Wyższą Szkołę Oficerską 1 Armii Wojska Polskiego. Jego promotorem był późniejszy marszałek Michał Rola-Żymierski. Swojego wykładowcę spotkał jeszcze raz, gdy ten odwiedził legnickich kadetów. Jako szef kompanii sztandarowej składał marszałkowi meldunek.
  W 1966 r. KBW zastąpiło Centrum Wyszkolenia Wojsk Łączności (później Podoficerska Szkoła Wojsk Łączności). Żołnierze uczyli się m.in. podsłuchiwania w eterze rozmów niemieckiej Bundeswehry. W 1997 r. podchorążych zastąpili żołnierze 11. Batalionu Rozpoznania Radioelektronicznego ze Zgorzelca. Jego dowódcą był wówczas płk Edward Więckowski.
  – Każdej doby przesyłaliśmy do szefa sztabu raporty o ruchach wojsk – wspomina pułkownik. – W latach 80. o jednostkach NATO, a w latach 90. o wojskach Federacji Rosyjskiej.
  Służbę rozpoczął 35 lat temu. Dowodził załogą pojazdu łącznościowców.
  11. Batalion przemianowano na trzy lata w pułk (1000 żołnierzy), a od 2000 r. stał się znowu batalionem. Jednostka podlegała sztabowi Wojsk Lądowych i II Zarządowi Generalnemu Wojska Polskiego, odpowiadającemu za rozpoznanie. •
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Czy MSPR Siódemka Miedź Legnica utrzyma się PGNiG Superlidze?

  • tak, mamy mocny skład i doświadczonego trenera (69%)
  • nie, kryzys wciąż nas nie opuścił (15%)
  • nie wiem (15%)